Przezroczysta urna wyborcza czy skrzynka pocztowa?

Dla wyborów w Polsce zarządzonych od 1 lipca 2016 r. są używane przezroczyste urny, których wzór określiła Państwowa Komisja Wyborcza. https://pkw.gov.pl/prawo-wyborcze/uchwaly-pkw/2016-r/uchwala-panstwowej-komisji-wyborczej-z-dnia-21-marca-2016-r-w-sprawie-wzorow-urn-wyborczych

Podstawowe są dwa wzory urn: dla obwodu do 750 wyborców mają kształt czworoboku o wysokości 1 m i szerokości 0,75 m, a dla obwodów powyżej 750 wyborców ich wysokość to 1,2 m i szerokość od 0,75 do 0,95 m. Materiał to przezroczysty poliwęglan, przypominający plexi o grubość ścianek 3 mm. Oprócz tych dwóch podstawowych wzorów są jeszcze urny przystosowane do głosowania dla niepełnosprawnych i mniejsze dla obwodów zamkniętych (szpitale, sanatoria czy domy pomocy społecznej). Wszystkie urny mają odpowiednie plomby zabezpieczające i uchwyty, więc przenoszenie ich nie jest problemem.

Gminy nie musiały się martwić o pieniądze na zakup urn, na realizację tego zdania zostało przeznaczonych 26 mln zł z dotacji celowej z budżetu państwa. Wybory Samorządowe w 2018 roku były pierwszymi, w których powszechnie zastosowano nowe rozwiązania dotyczące urn. Przezroczyste urny wyborcze stosują również inne kraje europejskie, widać to było podczas ostatnich wyborów we Francji.

   

W przypadku wyborów korespondencyjnych konieczne jest umożliwienie wrzucenia koperty z głosem do skrzynki pocztowej. Tymczasem Poczta Polska nie dysponuje nadającymi się do tego celu skrzynkami. Skrzynek pocztowych w całej Polsce jest zaś tylko 14,5 tys., dotychczas głosy można było oddać w ponad 27 tys. obwodowych komisji wyborczych.

Artykuł w Gazecie Wyborczej - Urny na ulicach jako skrzynki pocztowe nowy pomysł na wybory.

Jedną z możliwych opcji jest wykorzystanie istniejących urn wyborczych wypożyczonych z zamkniętych komisji wyborczych. Te "skrzynki odbiorcze" mają stać przy wybranych urzędach pocztowych. Jednak nadal skrzynek tych jest za mało. Na jedną komisję wyborczą, zgodnie z nowymi przepisami, jeśli wejdą one w życie, przewidziano 50 tys. mieszkańców, czyli w sumie będzie ich 600 w całym kraju.

Kolejnym problemem może okazać się wielkość istniejącej urny, na głosy, które mają być wrzucane do ich po wyjęciu z pakietów wyborczych, zapewne nie wystarczy w nich miejsca ( i tak czasem trzeba było opróżniać urny w trakcie głosowania.)

Wzoru nowych urn na razie nie ma. Problemem może okazać się również dostępność materiału, z którego mają być wyprodukowane urny. W tej chwili poliwęglan 3mm był wykorzystywany w produkcji osłon w punktach handlowych, urzędach, instytucjach. W związku z przerwaniem łańcucha dostaw, magazyny nie zostały jeszcze uzupełnione przez  importerów i na dzień dzisiejszy są puste.

Jako producenci wyrobów z poliwęglanu i pleksi, mamy nadzieję, że wszystkie powyższe kwestie zostaną wyjaśnione w ciągu najbliższych dni. Ze swojej strony jesteśmy gotowi realizować swoja pracę, mimo trudnych warunków pozostajemy na stanowiskach.

 

 

 

Powiązane zdjęcia: