Przezroczysta urna wyborcza czy skrzynka pocztowa?

Dla wyborów w Polsce zarządzonych od 1 lipca 2016 r. są używane przezroczyste urny, których wzór określiła Państwowa Komisja Wyborcza. https://pkw.gov.pl/prawo-wyborcze/uchwaly-pkw/2016-r/uchwala-panstwowej-komisji-wyborczej-z-dnia-21-marca-2016-r-w-sprawie-wzorow-urn-wyborczych

Podstawowe są dwa wzory urn: dla obwodu do 750 wyborców mają kształt czworoboku o wysokości 1 m i szerokości 0,75 m, a dla obwodów powyżej 750 wyborców ich wysokość to 1,2 m i szerokość od 0,75 do 0,95 m. Materiał to przezroczysty poliwęglan, przypominający plexi o grubość ścianek 3 mm. Oprócz tych dwóch podstawowych wzorów są jeszcze urny przystosowane do głosowania dla niepełnosprawnych i mniejsze dla obwodów zamkniętych (szpitale, sanatoria czy domy pomocy społecznej). Wszystkie urny mają odpowiednie plomby zabezpieczające i uchwyty, więc przenoszenie ich nie jest problemem.

Gminy nie musiały się martwić o pieniądze na zakup urn, na realizację tego zdania zostało przeznaczonych 26 mln zł z dotacji celowej z budżetu państwa. Wybory Samorządowe w 2018 roku były pierwszymi, w których powszechnie zastosowano nowe rozwiązania dotyczące urn. Przezroczyste urny wyborcze stosują również inne kraje europejskie, widać to było podczas ostatnich wyborów we Francji.

skrzynka pocztowa urna przezroczysta wybory korespondencyjne    wybory korespondencyjne urna wyborcza pis covid-19

W przypadku wyborów korespondencyjnych konieczne jest umożliwienie wrzucenia koperty z głosem do skrzynki pocztowej. Tymczasem Poczta Polska nie dysponuje nadającymi się do tego celu skrzynkami. Skrzynek pocztowych w całej Polsce jest zaś tylko 14,5 tys., dotychczas głosy można było oddać w ponad 27 tys. obwodowych komisji wyborczych.

Artykuł w Gazecie Wyborczej - Urny na ulicach jako skrzynki pocztowe nowy pomysł na wybory.

Jedną z możliwych opcji jest wykorzystanie istniejących urn wyborczych wypożyczonych z zamkniętych komisji wyborczych. Te "skrzynki odbiorcze" mają stać przy wybranych urzędach pocztowych. Jednak nadal skrzynek tych jest za mało. Na jedną komisję wyborczą, zgodnie z nowymi przepisami, jeśli wejdą one w życie, przewidziano 50 tys. mieszkańców, czyli w sumie będzie ich 600 w całym kraju.

Kolejnym problemem może okazać się wielkość istniejącej urny, na głosy, które mają być wrzucane do ich po wyjęciu z pakietów wyborczych, zapewne nie wystarczy w nich miejsca ( i tak czasem trzeba było opróżniać urny w trakcie głosowania.)

Wzoru nowych urn na razie nie ma. Problemem może okazać się również dostępność materiału, z którego mają być wyprodukowane urny. W tej chwili poliwęglan 3mm był wykorzystywany w produkcji osłon w punktach handlowych, urzędach, instytucjach. W związku z przerwaniem łańcucha dostaw, magazyny nie zostały jeszcze uzupełnione przez  importerów i na dzień dzisiejszy są puste.

Jako producenci wyrobów z poliwęglanu i pleksi, mamy nadzieję, że wszystkie powyższe kwestie zostaną wyjaśnione w ciągu najbliższych dni. Ze swojej strony jesteśmy gotowi realizować swoja pracę, mimo trudnych warunków pozostajemy na stanowiskach.