Lada sklepowa dobrze zorganizowana

Lada sklepowa zabałaganiona, zasypana sprzętem ważnym i nieważnym, a gdy trzeba szybko coś znaleźć, to nigdy nic nie ma.
Widziałeś kiedyś coś takiego?
Zbyt często to widujesz?

Rozwiązaniem jest dobra organizacja. Lecz nie taka werbalna, że ty wiesz, jak być powinno i ciągle mówisz o tym do tych, którzy powinni się tym zająć. Nie, te rozwiązania nie działają. Przypuszczalnie sam już to wiesz.
Najlepiej byłoby stać nad pracownikiem i palcem mu pokazywać, gdzie, co ma odłożyć. Może wtedy byłby wreszcie porządek. Ale to nierealne. Ty masz inne zadania.

Wyznacz zatem zastępcę.
Małe obrazki, piktogramy nadają się do tej roli doskonale.

Ustal, co i gdzie powinno znajdować się na ladzie i pod ladą. Na półkach, w szufladach. Określ, ile miejsca zajmują kasa, terminal, klawiatura, monitor, podkładka i mysz. Sprawdź, czy na pewno to wszystko zmieści się na dostępnej powierzchni blatu. Wyznacz miejsca na dokumenty formatu A4, A3 i innych potrzebnych. Pomyśl, co jeszcze koniecznie musi być pod ręką. Dla sprzętów, narzędzi dużych i małych "znajdź dom", czyli właściwe im miejsce. Pomyśl o spinaczach, zawieszkach, nożyczkach, taśmach, młotkach, miarach - wszystkim, co jest potrzebne w ladzie sklepowej dobrze zorganizowanej.

A potem zaprojektuj lub zleć projekt na piktogramy - małe, schematyczne obrazki, które jednoznacznie kojarzą się z konkretnym sprzętem lub narzędziem. Przetestuj wśród znajomych, pracowników, czy pomysł na piktogram rzeczywiście jest czytelny dla tych, którzy mają się nim posługiwać.

Piktogramy drukujemy na folii samoprzylepnej lub na matach elektrostatycznych. Gotowe wydruki naklejamy lub wykładamy w odpowiednich miejscach lady sklepowej i już!
Twój palec, wskazujący każdej rzeczy właściwe miejsce, już zawsze będzie tam obecny.